Nahrávám...

Co vařit z hovězího, hlavně z těch méně „cool“ částí?

Co vařit z hovězího, hlavně z těch méně „cool“ částí?

„Maso z plece je sice poměrně šťavnaté, ale tužší a místy i šlachovité, vyžaduje delší tepelnou úpravu a proto se nejlépe hodí k vaření, dušení, na guláš, na karbanátky, sekané bifteky apod.“ Plecko také můžete mleté využít třeba na boloňské špagety.

Hovězí zadní… „Maso z kýty je vhodné k vaření, dušení a k pečení. Toto maso je poněkud sušší a drobivé, ale jinak velmi chutné. … Je-li toto maso … dobře odleželé, dají se z něho upravit i minutky.“

„Kližka jak přední tak i zadní obsahuje velké množství blan a šlach. Maso je však šťavnaté a zvláště výrazné chuti. Hodí se znamenitě k přípravě guláše a perkeltu.“ My jsme z ní také připravili skvělé dušené maso na víně nebo hovězí kari.

Hovězí váleček zase můžete skvěle využít na rostbíf (pro měkkost masa je důležité dobře prošpikovat. Nebo z válečku můžete  připravit vynikající tatarák (maso je třeba dvakrát pomlít) nebo zkuste Štěpánskou pečeni, jak ji dělaly naše babičky. Recepty, co uvařit z hovězího válečku najdete v listopadovém vydání časopisu Apetit z roku 2013.

Pamatujte...

... při dušení

Nakrájené, osolené a opepřené maso nejprve zprudka osmahněte na oleji, sádle či přepuštěném másle, aby se zatáhlo a nevysušilo se. Když jej podlijete - vínem/vývarem/vodou - ztáhněte plamen/plotnu na minimum, přikryjte pokličkou a dlouho pomalu duste, dokud maso nezměkne. S ostatními ingrediencemi se nebojte experimentovat.

... při pečení

Základ je osmahnutí masa na pánvi, aby se dobře zatáhlo a uchovalo si šťavnatost. Pánev musí být co nejvíc rozpálená a nebojte se nechat na mase utvořit kůrčičku. Než se do toho pustíte, zapněte digestoř s desetiminutových předstihem na plné obrátky! Když se maso dobře zatáhne, pak už ho můžete nechat vklidu dopéct v troubě na rostbíf nebo svíčkovou.

Konkrétní recepty a další inspiraci najdete například v kuchařce Romana Vaňka: Kouzlo kuchyně Čech a Moravy.