Nahrávám...

O naturálních vínech

O naturálních vínech
„Naturální vína jsou vína vzniklá bez chemie ve vinohradě i ve sklepě, dělaná tak trochu po staru, respektují přírodu a zdraví člověka.“

Zní to divně? Víno je přece přírodní produkt, nebo ne?

Vinařství je v tomto hodně podobné potravinářství. Velká část potravinářství funguje „průmyslově“, znáte to, dlouhé seznamy roztodivných přísad a „éček“…

S vínem je to stejné. Podle norem EU může vinař v průběhu vzniku vína použít až 50 různých přísad a pomocníčků, které nemusí uvádět na etiketě. Výjimkou je pouze konzervant oxid siřičitý (SO2) a alergeny, jako je vaječný bílek.

My vínu říkáme přírodní, když…

  • Hrozny ve vinohradě byly ošetřovány bez systémové chemie (přípravky povolenými pro bio produkci)
  • Ve sklepě se do vína nic nepřisypávalo, víno vzniklo co nejvíc přirozeně, hlavně
  • Bez použití tzv. selektovaných kvasinek*
  • Bez vylepšování či cíleného měnění vlastností vína (doslazování, dokyselování, odkyselování, tanin v prášku a podobné)
  • Bez přílišného zasíření (čáru do písku kreslíme na 100 mg celkového SO2 na litr, jednoduše: Cokoli pod stovku je fajn. ;-))*Kvasinka je organismus, který baští cukr a produkuje alkohol. Bez ní by víno nevzniklo. Rozmanité kmeny kvasinek žijí ve sklepě, ve vinohradě, na hroznech a vůbec všude kolem nás. Existují ale také takoví „kvasinkoví kulturisté“, kteří vznikají v laboratořích po celém světě, a mají superschopnosti, jako třeba udělat z Ryzlinku Sauvignon a podobně. To je trochu nadsázka, ale zas ne tak moc. Selektované umělé kvasinky umí tvořit vína s předvídatelnými chuťovými a aromatickými vlastnostmi.

A proč ne?
My si myslíme, že víno, které vzniklo s aromatickou kvasinkou z Nového Zélandu, jen těžko může vyjadřovat terroir – tedy místo a čas, kde vzniklo. A to je podle nás u vína nejdůležitější a nejkrásnější, ona skutečnost, že vypráví příběh o místě, ročníku, vinařově zaujetí a tvrdé práci.