Nahrávám...

Peklo v lahvi

Peklo v lahvi

Snad se pan Roman Vaněk neurazí. Věříme, že „držíme jeho notu“. :-)

Proč na etiketě vína nemusí být uvedeny látky, které jsou během procesu výroby použity?

Je to pro vás překvapení? Nevěděli jste, že do vína se něco přidává? Nejste sami.


V době, kdy čím dál více lidí přemýšlí o tom, co jí a jak jimi konzumované potraviny vznikly, jsme se rozhodli, že chceme taky vědět víc o tom, co pijeme. Do vína je legálně možné přidat až 50 různých látek, které nemusí být uvedeny na etiketě.


Jistě máte minimálně základní představu o tom, jak se hroznový mošt přemění na víno, i když, pravda, výuka chemie v sedmé třídě je na toto téma poněkud skoupá. Pokud náhodou, stejně jako my, patříte mezi ty, kteří si s chemií příliš netykají, shrneme pro vás zjednodušeně nejdůležitější body tohoto procesu. Chemikáři a nadšenci do vinné chemie nám drobné nepřesnosti a zjednodušení jistě odpustí. :-)

Jak vzniká víno

Po sklizni, když přijdou do vinného sklepa, se hrozny vylisují, případně odstopkují. Kvasinky přítomné v moštu se vesele krmí přítomným cukrem a produkují alkohol. Baští a produkují  alkohol tak dlouho, dokud všechen cukr nezkonzumují, případně dokud je nezabije vyloučený alkohol. Tomu se říká alkoholová fermentace alias kvašení. Pokud víno zůstane přírodní a má optimální teplotu může dojít k takzvanému jablečno – mléčnému kvašení neboli malolaktické fermentaci. Šikovné bakterie přemění ostrou a nestabilní kyselinu jablečnou ve stabilnější a delikátnější kyselinu mléčnou. Pak můžete víno nechat ležet dál na jemných kvasnicích, pozůstatcích kvasinek, které obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Dalším krokem je přidat síru (SO2) pro stabilizaci a konzervaci, můžete víno přefiltrovat a vesele lahvovat.

Zdá se, že na tom nic není, viďte? A kde že jsou tam potřeba ty chemikálie?

Pomocníčci, aneb snadno, rychle a elegantně?

Během procesu, který jsme výše velmi zjednodušeně popsali, se může bohužel leccos pokazit. O tom proč a jak zas někdy příště.
Takže, abyste si pojistili, že roční úroda nepřijde vniveč, a vykompenzovali, co jste zanedbali ve vinohradě, využijete prostředků moderní enologie.  Jak elegantní!


Želatinou odstraníme nečistoty z moštu, který tak přijde o velkou část chuťově a aromaticky zajímavých látek. Nesmíme zapomenout přidat síru, sichr je sichr. A protože takový „očesaný“ mošt už není schopen sám žít a kvasit, použijeme parádní kvasinky vyšlechtěné v Jižní Americe, které navíc vínu dodají ztracené aroma. Říkejme jim třeba kvasinkoví superhrdinové – jsou podobně zmutované a mají vskutku nadpřirozené schopnosti.  Je libo třeba ryzlink se sauvignonovým aroma? Žádný problém. Aromatická vína frčí, to půjdou prodeje nahoru! Pro případ, že by i naši kvasinkoví superhrdinové v našem čisťounkém moštu přece jen trochu živořili, dodáme jim pořádnou výživu v prášku.


No a to víte, ne každý ročník se vydaří, kupříkladu konec léta 2014 byl poměrně chladný a vlhký, což pro hrozny znamenalo potíže s hnilobou a vysoké kyseliny. Takže tu máme přípravky na odkyselení, na potíže se sirovodíkovým zápachem, proti oxidaci, a aby to byla tutovka, přisypeme něco proti zakalení. Víno má být přece čisté. Ano čisté, nesmíme tedy zapomenout na číření, „krášlení“ a důkladnou filtraci. Pokud ke „krášlení“ nepostačí bentonit, můžeme použít želatinu nebo křemičitou sůl. Potom máme na výběr celou řadu pomocných filtračních prostředků, aby byla čirost dokonalá.


Sláva, můžeme skoro lahvovat. Jen nezapomenout na síru, která víno stabilizuje. Pokud chceme, aby se předváděla se vší parádou pod zářivkou v regále supermarketu, tak je rozhodně lepší sírou nešetřit. Že je síra jed a že právě ona je příčinou, proč lidi po víně bolí hlava? To naštěstí ví jen málokdo. Většina lidí si ranní bolest hlavy spojuje se zbytkovým cukrem ve víně.


A co teď s tím?

Vstávají vám teď hrůzou chloupky na zátylku? Nezoufejte! Máte na výběr! Ptejte se vinařů a prodejců, od nichž vína kupujete, jak vznikla. Jak vinaři pracují ve sklepě, jak víno ošetřují, jak ošetřují hrozny ve vinohradě. Kolik celkové síry jejich vína obsahují. Čím více se budete ptát, tím větší budou šance nás všech „slušně pít“.


Nebo můžete vína pro sebe a své blízké nakoupit u nás. Všechny nepříjemné otázky jsme položili vinařům za vás a vybrali pro vás v daných cenových kategoriích to nejlepší. Ne všechna naše vína jsou z bio hroznů, ne všechna jsou přímo naturální, ale všechna vznikla s citem, bez zbytečných technologických zásahů a s citlivým ohledem na životní prostředí. Naše vína ctí terroir, odkud pochází, a jsou PITNÁ, jsme proto přesvědčeni, že vám udělají dobře.