Nahrávám...

Degustace Porta Bohemica - vinařství od České Brány

Degustace Porta Bohemica - vinařství od České Brány
25. května 2017

K Velkým Žernosekám a České Bráně má Fajnšmekr velmi niterný vztah. Kristinu tam táhnou kořeny, jako malá trávila prázdniny s dědou jachtařem na žernosecké pískovně. No a Martina tam „dotáhla“ Kristina. Když slavili v Kulturním domě ve Velkých Žernosekách svatbu, Aleš a Simona Svatošovi právě začínali vinařit.


Aleš je vystudovaný chemik, takže povídání o vzniku vína je s ním o „level“ jinde. Věděli jste třeba, že při vzniku vína a jeho zrání dochází k desetitisícům různých chemických procesů, z nichž jen malý zlomek byl dosud vědecky popsán?


Své první zkušenosti s výrobou vína získal Aleš v klasickém družstvu, kde se o přirozeném vývoji vína ani nediskutovalo, tam si začal pohrávat s myšlenkou produkce naturálního vína.  Po dlouhém experimentování a plánování se v roce 2010 zrodilo malé vinařství, jehož vína dnes obdivují i v Paříži či v New Yorku.

Co se pilo?

Vinařství Porta Bohemica má jasnou misi, ukázat, jak vypadá pořádná Žernosecká Müllerka.  Že se Alešovi daří, co si usmyslel, dokazují všechny tři ročníky, které jsme na degustaci ochutnali.


Müller Thurgau 2016  je teprve měsíc na lahvi a má před sebou ještě nějakou cestu, ale už nyní je vidět, že z ní bude precizní dáma. Kyselina šťavnatá, vyvážené aroma a jemný závěr.

Muller Thurgau 2015 už byla pěkně nazrálá, přímo v rozpuku. Příjemná kyselina, dlouhá chuť, svěží a elegantní.  


Mullerka 2014 dala prý vinaři zabrat. Víno prý zprvu nebylo úplně dobře přijato. Dneska 2014tka jen dokazuje důležitou pravdu, že velká vína prostě potřebují čas.


K Charpinu,  cuvée odrůd Chardonnay a Pinot noir klaret, se váže hodně zajímavá historka, stavte se, okoštujte a my se s vámi o ni podělíme. ;-)


Svatošovi se také hodně věnují odrůdě Pinot Noir, porovnávali jsme 3 ročníky z trati Ovčáry ve Slaném. Věděli jste, že česká vinařská oblast má jedny z nejlepších podmínek pro pěstování odrůdy Pinot noir v Evropě. Mělnicko a Litoměřicko jsou vlastně takovým malým Burgundskem.  Momentálně u nás můžete ochutnat elegantní a svěží Pinot Noir 2014. Těšíme se na Vás!