Nahrávám...

VečeŘníček: Zapečené těstoviny...

VečeŘníček: Zapečené těstoviny...

Zapečené těstoviny s mletým hovězím masem a rajčatovou omáčkou

Zapečené těstoviny patří k mým nejoblíbenějším jídlům. Vařím je často v různých obměnách, takže tady asi nejsou naposledy ;-). Naštěstí moje dcera se mnou nadšení sdílí. Ne tak už manžel, všechny zapečené těstoviny jsou pro něj "šunko-fleky", na to navazující asociace, jako školní jídelna a nakládaná červená řepa, ani nebudu nějak rozmazávat. Pochlubím se však, že tentokrát si dal s chutí i on. Byla to totiž tentokrát spíš zapečená omáčka se spoustou masa a trochou těstovin, takže to prošlo.

Důvodů, proč mám tohle jídlo tak ráda, je několik. Je to přiměřeně jednoduché, hotové do hodiny a je to z těch jídel, na které můžete použít taktiku, „co dům dal“.  Další nespornou výhodou je, že zapečené těstoviny ohřáté ještě druhý den v troubě jsou báječné, takže můžete uvařit trochu do zásoby. Nedoporučuji ohřívat je v mikrovlnce, tam ztratí opečené kousky svou křupavost a všechny ingredience tak divně rozměknou.

Co je potřeba na 6 – 8 porcí
  • 500 g mletého hovězího masa (F)
  • 250 – 300 g těstovin (F)
  • 1 rajčatová pasata (F)
  • 1 větší petržel (kořen)
  • 3 střední mrkve
  • 1 větší cibule
  • 50 g slaniny (F)
  • 70 g tvrdého sýra na strouhání (F)
  • Trocha smetany na zjemnění
  • Sůl (F), pepř, oregano, olivový olej (F)

 

Jak jsem to uvařila:

Těstoviny jsem uvařila podle návodu, ale dobu vaření jsem zkrátila přibližně o polovinu. Těstoviny musí být trochu tvrdší než al dente. Rozkousnout se už dají, ale ještě nejsou hotové. Tohle je dost důležité, protože když těstoviny uvaříte moc, tak v troubě změknou příliš. Je to detail, ale věřte mi, stalo se mi to mockrát, výslednou úroveň pokrmu to pošle tak od dvě třídy dolů. Když byly těstoviny správně „natvrdlé“, slila jsem je a propláchla vodou, aby se neslepily. Když vaříte klasickou italskou pastu, tak se to nedělá, těstoviny by měly putovat z hrnce přímo do pánve s omáčkou. Tady je to ale trochu něco jiného, nepotřebujete vodu z vaření těstovin, aby vytvořila omáčku.

Všechny ostatní ingredience jsem nakrájela nadrobno. K tomu mě inspiroval Apetit v jednom receptu, kde to nazval „utajená zelenina“. Je to prima hlavně pro děti, které většinou velké „rustikální“ kusy zeleniny nemají rády.

Mleté maso jsem rukama promíchala v misce se solí, pepřem a oreganem.

Do rozpálené pánve jsem vstříkla trochu olivového oleje, přidala slaninu a cibuli a počkala jsem, až se slanina trochu vypeče a cibule pěkně zesklovatí. Vmíchala jsem mleté maso a restovala jej, dokud nebylo téměř propečené. Vařečkou jsem hmotě pomohla, aby se rozpadla na menší kousky. Pak přišla na řadu zelenina, kterou jsem pěkně orestovala. Zalila jsem pasatou a nechala prohřát, aby se chutě propojily. Směs jsem dochutila solí, pepřem a zjemnila smetanou. Po odstavení z plotny jsem vmíchala polovinu strouhaného sýra a vmíchala těstoviny. Vše jsem přesunula do zapékací mísy a posypala povrch zbytkem sýra.

Pekla jsem v troubě předehřáté na 180 °C po dobu 20 minut.

Můj ozkoušený tip na ohřev druhý den:

Když se zadaří, vyndám těstoviny z lednice o chvíli dřív, aby získaly pokojovou teplotu. Troubu zapnu a nastavím na 120 °C. Těstoviny rovnou šoupnu do trouby, aby se začaly postupně ohřívat. Když teplota v troubě dosáhne požadovaných 100 °C, ohřívám ještě si 15 až 20 minut minut – záleží na ohřívaném množství.

(F) Suroviny, které koupíte u nás ve Fajnšmekru.

A ještě, co k tomu můžete pít: Rajčata jsou obecně dost výzvou při párování s vínem. Syrová jsou horší, ale ani v této podobě to není snadné, a to kvůli jejich kyselosti. Často se doporučuje lehčí, ovocité červené víno bez příliš výrazných kyselin. Například Chianti Classico 2010 z vinařské usedlosti Borgo Salcetino.