Nahrávám...

Vepřová kolénka na divoko 16 hodin tažená

Vepřová kolénka na divoko 16 hodin tažená

Pomalé vaření a pečení je, jak známo, velmi prospěšné pro lidský organizmus. Dostanete do těla dávku proteinů i vitamínů a přitom ve velmi dobře stravitelné podobě.

Co je potřeba na 4 porce
 •     2 vepřová kolénka s kůží očištěná
 •     sůl, pepř, tymián (ideálně čerstvý)


na lák

 •     1 dcl červeného vína (F)
 •     0,5 dcl červeného vinného octa (F)
 •     0,5 dcl sladkého červeného likérového vína (může být portské) (F) (*)
 •     2,5 dcl vody
 •     250 g očištěné a nahrubo nakrájené kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer)
 •     2 bobkové listy
 •     8 kuliček černého pepře
 •     4 kuličky nového koření
 •     5 kuliček jalovce
Jak to můžete uvařit

Kolínka dobře omyjte a osušte. Nakrojte kůži na několika místech. Vmasírujte do masa a kůže pořádnou dávku soli, důkladně prosolte nakrojená místa a opepřete. Kolínka vložte do pekáče s víkem. Když bude pekáč "tak akorát" ne o moc větší, budou se kolénka lépe péci. Pokud nemáte vhodný pekáč s víkem, použijte nakonec k přikrytí alobal. Přikryjte "křížem" ve dvou vrstvách, aby bylo maso neprodyšně uzavřeno, aby neunikalo teplo a tekutiny.

Všechny ingredience na lák vložte do kastrůlku, přiveďte k varu a na mírném ohni povařte cca 5 minut. Až se lák krásně rozvoní, jsou chutě propojeny a můžete odstavit. Lák musí zcela vychladnout, než jej nalijete na kolénka. Vychladlý lák tedy nalijte na kolénka, přidejte čerstvý tymián, zakryjte a nechte v lednici marinovat. Máte-li čas přes noc, je to ideální, postačí však i 6 hodin, nebo jakýkoli čas, který máte k dispozici. Na narozeninovou oslavu jsem stihla marinovat pouhé 2 hodiny a kolénka měla přesto úspěch. Obecně ale platí čím déle, tím lépe, s horní hranicí 1 dne - tedy jeden večer dám marinovat a druhý večer do trouby táhnout.

Tento recept na lák je jakousi "fusion" různých láků na nakládání divočiny. Maso z divoké zvěře se v něm nakládá na delší dobu, aby změklo. Předpokládám, i když jsem to nikdy nezkoušela, že pak už lák není dál příliš použitelný, proto se odstraní. V případě kolének, která marinujeme jen kratší dobu, mi ale připadá škoda lák jen tak vyhodit, takže v něm kolénka pak ještě v troubě táhnu.

Než vložíte kolénka do trouby, nechte je alespoň půl hodinu mimo lednici, aby nešla do trouby ledová. Troubu předehřejte na 95 °C, vložte kolénka a táhněte 8 hodin. Po 8 hodinách zvedněte teplotu na 110 °C a táhněte dalších 8 hodin. Při těchto teplotách se maso nikdy nepřipálí a zakrytí zajistí, že se neodpaří tekutina, takže se nemusíte bát nechat kolénka v troubě přes noc a jít pěkně spát.

Po dlouhé době táhnutí, kolénka vyjměte z láku, lák slijte a kolénka vložte zpět do pekáče. Troubu rozpalte na 200 °C. Podlijte a polijte kolénka menším množstvím šťávy a pečte ještě 30 minut.

Podávat můžete s chlebem a salátkem z čerstvé zeleniny, bramborovou kaší nebo s knedlíkem a zelím. Doporučujeme vyzkoušet k masu naše skvělá chutney značky ChilLiLa.

Zapíjet můžete nějakým dobrým červeným vínem s pěknou kyselinou a tříslovinou, které se dobře snoubí s mastnějšími pokrmy. Náš tip? Svatovavřinecké od Petra Korába z Boleradic.

(F)

Použili jsme "combo" od Petra Korába: Svatovařinecké, Svatovařinecký vinný ocet a Černé starosvětské likérové - ideální kombinace k zakoupení ve Fajnšmekru :-).

(*)

Nemáte-li zrovna po ruce likérové víno, můžete použít půl plévkové lžíce medu. Likérovka sice také doplňuje chuť láku, ale slouží také k tomu, aby vybalancovala kyselost octa. Pro tento účel postačí i med.