Nahrávám...

Dobrá vinice, Nový Šaldorf, Znojemsko, naturální, autentická vína

Odjakživa naturálně

Vinař Petr Nejedlík patří k prvním vinarům na Moravě, kteří pochopili, že velká vína nevznikají ve sklepě, ale ve vinici.

Hospodaří na vinicích v Národním parku Podyjí v okolí Nového Šaldorfa. Vinice ošetřije bez použití tzv. systémové chemie, používá postřiky z přírodních produktů jako jsou kopřivy, přeslička, případně na bázi síry či vodního skla.  Hnojí koňským a kravským hnojem.

Ve sklepě vznikají vína přirozeně, bez výrazných "enologických" zásahů. Petr se při svých studiích ve Slovinsku přesvědčil, že přinesete-li do sklepa kvalitní a zdravou surovinu, prospějete pak vínu nejlépe tím, když zachováte klid, necháte ho být a dáte mu čas. Nejeden vinař vám prozradí, že nad těmi nejlepšími víny často v určitých fázích lomil rukama.

Proč je máme rádi?

Úrodnost vinných keřů je přísně regulována pod 60 q/ha (pod 45hl/ha), všechny práce s révou a sběr hroznů probíhají ručně (zelené práce, vinobraní). Zralost hroznů není určena pouze obsahem cukrů, ale skutečným (enologickým) vyzráním všech složek hroznu: tj.cukernatostí, obsahem a složením kyselin, zralostí taninů a buketních složek (jadérka, slupky). Hrozny jsou lisovány zpravidla vcelku i se stopkami, „tím je dosaženo delikátního charakteru moštu v podstatě bez nežádoucích kalových příměsí“. Vína kvasí na vlastních kvasinkách z vinice většinou v nových dubových sudech (o velikosti 230 a 470 l), kde také zrají až do lahvování. Vína nejsou filtrována, nebo velice šetrně (pouze mechanicky) a obsahují pouze velmi malé množství přidané síry (SO2).

Dobrá vinice, Cuvée Kambrium

plnější bílé, suché, minerální
čtvrtohorní půdy bohaté na minerály Národního parku Podyjí, Znojemsko, Morava

Cena: 270 Kč

ZobrazitKoupit

Dobrá vinice, Cuvée Národní park 2014

lehké bílé, suché, minerální
čtvrtohorní půdy bohaté na minerály Národního parku Podyjí, Znojemsko, Morava

Cena: 220 Kč

ZobrazitKoupit

Dobrá vinice, Quatre cuvée 2014

bílé, suché, plné, výrazné, kořenité
čtvrtohorní půdy bohaté na minerály Národního parku Podyjí, Znojemsko, Morava

Cena: 299 Kč

ZobrazitKoupit