Nahrávám...

Vinařství Koráb - nadšení pro terroir a úcta ke starým vinohradům

Sídlo vinařství je v Boleradicích v centru velkopavlovické vinařské podoblasti. Petr Koráb je vinařem, který zná a dovede ocenit poklad ukrytý ve starých vinohradech, i když práce na nich je zpravidle velmi obtížná a namáhavá. Vinařství hospodaří zhruba na 4 ha vinic, k ošetřování hroznů používá pouze povolené přípravky pro bio zemědělství, jako jsou měď, síra, vodní sklo, výluhy z bylin, éterické oleje či prášek do pečiva. Vína kvasí spontálně a zrají v dřevěných sudech o maximální velikosti 550 l.

Očima Fajnšmekra

Petr Koráb je pro nás velkým nadšencem pro terroir a biodiverzitu. Rádi posloucháme, jak s jiskrou v oku mluví o tom, které druhy ještěrek a motýlů navštěvují jeho vinohrad. Máme rádi Petrova vína a u lidí, kteří navštěvují náš obchod jsou oblíbená. Domníváme se, že je to způsobeno jejich přímostí, čistotou a srozumitelností. Sami je s oblibou otevíráme po náročných dnech, kdy cítíme, že potřebujeme potěšit a pozdvihnout na duchu. Víno Petra Korába prostě vždycky přijde vhod.

Petr Koráb o vinařství a vinaření

„Toto vinařství jsme založili po mnohaletých vinařských zkušenostech v roce 2006, abychom tak dále přispívali k dílu naší rodiny, ale především proto, aby byla znovu navrácena úcta ke starým vinohradům. Kolektivní zemědělství v minulosti, možnost nové výsadby pouze za podmínky vyklučení staré, i dotace na klučení vinic, to všechno mělo a dosud má neblahý vliv na zachování starých moravských vinic. Pro větší výrobní podniky jsou staré vinice vzhledem k jejich menším výnosům nerentabilní. Malá násada hroznů a původní moravské klony, spolu s dlouhými kořeny staré révy mají však velmi pozitivní vliv na jakost hroznů a výsledný projev vína.

V současné době obhospodařujeme asi 4 ha vinic vlastních či pronajatých od starých pěstitelů. Mezi hlavní pěstované bílé odrůdy patří Müller Thurgau, Neuburské, Veltlínské zelené, Sauvignon, Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Z červených se pak zaměřujeme na tradiční odrůdy jako je André, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Frankovka.

V našem vinařství žijeme s vinohradem a přírodou v partnerském vztahu. Pokud chceme, aby nám vinice dala to nejlepší co má, musíme nejdříve i my jí odevzdat vše, co je v nás. Při naší práci se snažíme navracet okolnímu prostředí původní ráz. Do starých vinic zasahujeme jen velmi opatrně s vědomím, že základní hybnou silou je příroda a její zákonitosti a nikoliv kroky vinaře. Všechny naše vinice jsou zatravněny a přísně ruční obhospodařování umožňuje hnízdění několika druhům ptáků. Ve vinohradech a jejich okolí žije mimo jiné také ještěrka zelená, některé druhy otakárků a zavítá k nám již pravidelně i vlha pestrá.“

Zdroj: www.vinarstvikorab.cz