top of page
Dlúhé Grefty

Mistři „field blendů“

 

Slovo „field blend“ neboli viniční směska si do vinařského slovníku u nás hledalo cestu jen těžko. Je to takový naturálnější sourozenec „cuvée“. Zatímco cuvée hledá dokonalost ve spojování různých odrůd, field blend je postaven na terroiru. Nejde tu ani tak o to, jaké odrůdy dáváte dohromady, ale o to, že jsou z jedné vinice, spojuje je tedy terroir. Field blend často vzniká ze starých vinohradů směsných výsadeb a ctí tak moudrost předků, kteří dobře cítili, jaké odrůdy a klony k sobě dát. Víno tak získává na komplexnosti a charkteru a není produktem odrůdové monokultury, což je v přirozeném a ekologickém zemědělství skoro sprosté slovo.

 

Jarda Tesařík je mladý vinař a otec čtyř dětí, z nichž některé mu brzo začnou do vinaření hovořit, protože již nyní projevují pro vinaření a vinohradnictví velké nadání. Jarda s manželkou Pavlou hospodaří na asi 2 hektarech vinic v Mutěnicích na Slovácku, samozřejmě podle zásad bio zemědělství. Jarda a jeho rodina nám ukazují ve svých vínech mutěnický terroir bez příkras a bez „sklepní alchymie“, rozumějte bez technologických a chemických zásahů do vína při jeho vzniku.

Tesaříkovic vína jsou svá, zábavná a skvěle se pijí, ať už sáhnete po bílém, oranžovém nebo lehkém červeném. Je v nich nespoutaná mladickost, ale i respekt k tradici a k matce Zemi. Jsou přímá, ale v žádném slova smyslu jednoduchá. Mají v sobě komplexnost a neodolatelný šarm, který se ovšem nepodbízí, nechá vás, abyste jej postupně objevovali.

Až vína od Jardy a Pavly ochutnáte, tak si na všechna tahle vzletná slova nejspíš ani nevzpomenete, budete si je prostě jen užívat a vychutnávat. A o tom to přece je!

bottom of page