top of page
13-img-7254.jpg
VZ.jpg
IMG_5539.JPG
19-img-7293.jpg
Zdeněk Vykoukal
Elegance a mineralita od Slavkova

Zdeněk a Alena Vykoukalovi hospodaří na 1,2 hektarech vinic v obcích Hostěrádky – Rešov a Újezd u Brna. Na prudkých svazích Staré hory se skvěle daří Veltlínskému zelenému, Neuburskému a Chardonnay, ale i Cabernetu Moravia.

 

O vinice pečují dle zásad bio zemědělství prostě proto, že věří, že vinice a půdu je potřeba předat dalším generacím v tom nejlepším stavu. Ve sklepě je jejich hlavním nástrojem trpělivost a rozvážnost. Svým vínům jsou trpělivými průvodci. Do procesu vzniku vína zasahují pouze minimálně a spíše mechanicky například promícháním kvasnic – batonage. Vína nejsou čířena ani filtrována a obsahují pouze velmi malé množství síry (SO2) pro zachování elegance a zdraví vína.

Vína od Vykoukalů jsou elegantní s nádhernou mineralitou, při delším zrání až slaností, kterou se ve víně projevuje Slavkovský terroir. Vína si na nic nehrají a jsou prostá jakékoli prvoplánovitosti. Chcete-li víno primárně „chlastací“, sáhněte jinam. Ale pokud vás baví objevovat a pozorovat, jak se víno ve sklence proměňuje a rozkvétá, hledáte-li spíš meditativní ztišení a jemnou eleganci, pak jste na správné adrese. Tato vína oceníte také při párování s jídlem, jsou totiž náramně gastronomická.

vykuk alenka vinice.jpg
20211221_102338.jpg
bottom of page