top of page
Uplynulé degustace 
Tradiční adventní degustace Champagne
s champagnierem Antonínem Suchánkem
středa 13. prosince 2023 od 20 hodin

Předvánoční degustace pěstitelských Champagne s naším kamarádem Tondou Suchánkem je už prostě tradicí. Není nad to se v předvánočním shonu na chvilku zastavit a vychutnat si společně vína, která většina z nás nepije každý den. :-)

Jako každý rok pro nás Antonín vybere zajímavé lahve a provede nás jedním z nejslavnějších vinařských regionů světa.

My se nemůžeme dočkat. Uděláte si hezký advent s námi?

Pouze 12 míst, některá už jsou obsazená, proto neváhejte!

Cena degustace je 1990 Kč za osobu a v ceně je výběr našich nejlepších dobrot k zakousnutí.

Degustace MIRA a Milan Nestarec
ve čtvrtek 7. prosince 2023 od 20 hodin

S Milanem se známe přes 10 let. Za tu dobu prošel obrovským vývojem, k němu patřilo i období velkého zápalu pro macerovaná vína, který nyní, k lítosti mnohých, spíše opouští. Nevíme, jak budou vypadat jeho vína za rok či za pět let, ale víme, že vždycky budou udělaná srdcem, s upřímností, tak jak to Nestarec právě cítí. A nejen proto budou vždycky skvělá.

Chcete ochutnat vína od kluka, který Česko reprezentuje v zahraničí mnohem lépe, než celá politická reprezentace či lecjaká sportovní star?

Mirka Nestarcová je tanečnice, jenže vdáte-li se za vinaře, můžete jen těžko nepřičichnout k vinařskému řemeslu. A Mirce se to zalíbilo. Navíc se jí stýskalo po Milanových vínech, která měla divočejší a zcela nespoutaný charakter. A tak ji Milan vyzval, ať zkusí taková vína sama vyrobit. A projekt MIRA byl na světě!

MIRA jsou sny zhmotňované rukama, které jsou volné. Práce ve sklepě je o síle okamžiku, magickém momentu zrodu a transformaci. Nejsou tu žádná měřítka ani očekávání, vzniká krása a život. Mirčina vína vychází z její umělecké minulosti, odráží svobodu tvoření, vznikají z jiskry inspirace.

Mirka je jednou z Deseti vinařek, jejichž vína jsme prezentovaly na konferenci časopisu Heroine. Možná jste tam byly/byli a chcete od ní ochutnat víc?

Vstupné je 890 Kč. Něco k zakousnutí je v ceně.

Rezervace je nutná, proto neváhejte, počet míst je omezen.

 

Fotka Milana je zapůjčená z jeho webu: www.nestarec.cz

Fotky Mirky a vinice jsou dílem Anny Rasmussen. Děkujeme! 

DSC_0178.JPG
Degustace vinařství Plenér
s Dominikou Černohorskou
ve čtvrtek 30. listopadu 2023 od 20 hodin

Příběh Vinařství Plenér se začal psát v roce 2016, kdy se Dominika začala starat o první řádky vinohradu. K vinařství ji přivedla touha vytvářet něco hmatatelného. Plenér je krajinomalba, umělec odchází do volné přírody a tvoří. Podobně Dominika přemýšlí o vinicích a jejich obhospodařování. Snaží se, aby její počínání přispívalo k tvorbě pestré, zdravé a krásné krajiny. Půda Pálavy, kde začíná vznik jejích vín, je bohatá na vápenec, což dává vínům specifickou minerálnost a chuť. Ve sklence můžete cítit vinice, půdu a pravdu celého vinohradnického roku.

Dominika je jednou z Deseti vinařek, jejichž vína jsme prezentovaly na konferenci časopisu Heroine. Možná jste tam byly/byli a chcete od ní ochutnat víc?

 

Ryzlink Vlašský a Sylván se u nás ve Fajnšmekru dobře zabydlely a patří u nás k oblíbeným vínům. Ochutnáte s námi i další kousky z Dominičina sklepa?

Cena degustace je 570 Kč a v ceně je i něco k zakousnutí.

Dominika Vinařství Plenér.JPG

Krásné fotky jsou dílem Anny Rasmussen. Děkujeme! 

Degustace vín Zdeňka Vykoukala

 

Ve středu 1. listopadu od 20 hodin

 

Zdeněk nám po delší době přijede představit, co je u něj nového. Na lahvi jsou nové ročníky, i zcela nová vína, která u nás budou mít premiéru. Těšíte se? My se nemůžeme dočkat.

 

Zdeněk Vykoukal je mikrovinař i na moravské poměry. Necelé tři hektary vinic má ve specifickém terroiru v okolí Újezdu u Brna a Slavkova u Brna, ano TOHO Slavkova. Spekulace o tom, odkud se bere ta nenapodobitelná a výrazná mineralita Zdeňkových vín, necháme na Vás. 0:-) Vína jsou to každopádně plná, spíše podzimní, elegantní a meditativní. V dušičkovém čase prostě ideál.

 

Cena je jako vždy 570 Kč za osobu.
V ceně je i něco k zakousnutí, jako vždy.

Degustace vín Dobré vinice s Andreou Nejedlíkovou

 

Ve středu 18. října od 20 hodin

 

Přechutnat si v řadě vína z Dobré vinice je vždycky zážitek, a to i pro nás, které s nimi často pracujeme. :-D Slibujeme, že určitě zařadíme i něco z qvevri a Andrejka se mrkne ve sklepě, co se už možná chystá do světa. Navíc vína z Dobré vinice se krásně vyvíjejí na lahvi, takže je vždycky dobrý nápad ochutnat po nějaké době i věci, které jste už třeba dříve pili. Těšíte se? My moc!

Dobrá vinice a její zakladatel Petr Nejedlík byli mezi prvními, kteří začali dělat vína bez přílišných zásahů v podobě nejrůznějších preparátů ve sklepě, ale hlavně dle zásad ekologického zemědělství ve vinici. Dnes v Petrově odkazu pokračuje Andrea. Prvohorní podloží Národního parku Podyjí dává vínům nezaměnitelnou mineralitu a charakter. Zrání ve středověkých pískovcových sklepích jim pak dopřává čas pro rozvoj potenciálu a elegance v ideálním prostředí.

Cena je jako vždy 570 Kč za osobu.
V ceně je i něco k zakousnutí.

Degustace Vinařství 3/4 se Zuzkou Bukovskou
ve čtvrtek 7. září od 20 hodin

Příběh splněného snu.

 

Už dlouho si přejeme dát u nás ve Fajnšmekru prostor víc vinařkám, ženám. Máme proto velkou radost, že vám budeme moci představit Zuzanu Bukovskou, svéhlavou dceru vinařovu.

 

Zuzka s citlivostí a respektem k přírodě obhospodařuje malý vinohrad na bořetické trati Čtvrtě. Věnuje se hlavně odrůdám Frankovka, Svatovařinecké, Neuburg a Tramín červený, jejichž prostřednictvím nechává promlouvat svůj jedinečný terroir. První víno, které přivedla na svět, byla Frankovka z ročníku 2016. Její cesta k vinaření ale rozhodně nebyla přímočará, přestože pochází z vinařské rodiny. O tom nám ale určitě povypráví sama. 

Ochutnáme 6 vzorků v režimu "slow tasting". Vzorky budou větší, budeme se k nim vracet a debatovat o nich. Jako vždy vám nachystáme i něco malého k zakousnutí.

Cena degustace je 570 Kč za osobu.

Rezervace je nutná, počet míst je omezen.

Degustace Slovensko naturální

ve středu 24. května od 20 hodin

Náš kamarád a ambasador slovenských vín Gabriel Kövér nás provede naturálním Slovenskem. Ochutnáme 10 vín z 5 vinařství, mezi nimi mírně utajené odrůdy jako Furmint či Dunaj.

Slovensko, zejména jeho jižní a západní část, má vynikající podmínky pro pěstování vinné révy, ale málo se o tom ví. V dobách komunismu tu, stejně jako u nás, došlo ke kolektivizaci zemědělství, což výrazně negativně poznamenalo i vinařství. Od revoluce, podobně jako u nás, hlavně malé rukodělné vinařství na Slovensku prochází vzrušující proměnou. Mnozí vinaři se vrátili ke kořenům, hospodaří rukodělně s respektem k půdě a přírodě, věnují se místním odrůdám a kultivují svůj jedinečný terroir.

Vydáte se s námi na lahodnou a vzrušující procházku Slovenskem?

Cena vstupenky je 799 Kč za osobu. Rezervace nutná!

degu slovensko Gabi_Filip.jpg
76FBFA72-38E8-426D-8807-8EE8AECFF785.jpeg
Degustace vinařství Porta Bohemica
ve středu 26. 4. od 20 hodin

 

Simonu a Aleše Svatošovi u nás není třeba dlouze představovat. Pokud byste ale přece nevěděli, tak vězte, že vyrábějí naturální a rukodělná vína ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku. Z jejich vinic je výhled na řeku Labe a na Českou bránu.

Aleš bude mít na lahvi nové ročníky, takže je třeba nová vína přechutnat.

Ochutnejte s námi česká vína.

Cena vstupenky je 570 Kč za osobu. Rezervace je nutná, neboť jak známo, Fajnšmekr je maličký.

Degustace vinařství Herzánovi s Jakubem Herzánem
ve středu 22.3. 2023 od 20 hodin

Zuzana, Jakub a Sandra Herzánovi jsou trojicí mladých vinařů/vinařek z Kobylí, jejichž hvězda stále stoupá. Májí celkem široký záběr od vín "easy" skvěle pitelných, přes minerální a charakterní věci až po vína oranžová, která zrají v gruzínských hliněných nádobách qvevri. Vždy ale platí, že hrozny pocházejí z vinic udržitelně obhospodařovaných (bio režim), a vína nejsou nijak ve sklepě mučena či pasována do předem stanovené formy.

Ochutnáte s námi skutečný terroir slavné vinařské obce Kobylí? Přijďte si popovídat s vinařem v našem fajnšmekřím "obýváku".

Cena vstupenky je 570 Kč za osobu. Rezervace je nutná, počet míst, jak známo, je u nás omezen.

MDŽ Párty aneb zadáno pro ženy a divoženky

Ve středu 8. března od 16 do 22 hodin

Ženy potřebují výsostný prostor,

v němž se mohou potkávat, sdílet a pít víno. :-D

U příležitosti Mezinárodního dne žen rezervujeme Fajnšmekr ženám!

Georg Preisinger

Ve středu 22. února 2023 od 20 hodin

Sympaťák Georg je mladý vinař z rakouského Golsu (vinařský region Burgenland), kde jeho vína zrají v mikroklimatu ovlivněném Neziderským jezerem (Neusiedlersee). Víno je odsud velmi specifické, oduševnělé a krásně minerální. Georgův styl je velmi čistý a elegantní s velkými respektem pro místní terroir a okolní přírodu. Vinařství je v konverzi na bio certifikaci, která pro Georga bude spíš oficiálním potvrzením, jakýmsi formálním zpečetěním, postupů, které jsou mu blízké odjakživa.

Georg u nás dlouhou dobu na degustaci nebyl, takže to bude pořádná jízda. Chystáme pro vás 12 vzorků včetně malé vertikály Georgovy skvělé Frankovky. Ochutnáme Blaufrankisch Heideboden z více ročníků, taky z roku 2002 (!). 

Řeč bude o mnohém. O Georgově stážích v Kalifornii a v Jižní Africe, které ho zásadně na začátku vinařské kariéry ovlivnily, o prastaré ajurvédské praktice Agnihotra, kterou Georg testuje ve vinicích, aby rostliny a půda dobře prospívaly.

 

Cena degustace je 1050 Kč za osobu

Degustace "Mnoho tváří Champagne"
S Champagnierem Antonínem Suchánkem
V úterý 13. prosince 2022 od 20 hodin

Champagne v pestrosti svých podob se zábavným a přiměřeně odborným výkladem. Klasika i zapovězené odrůdy, 7 vzorků, z nichž některé se do České republiky dostanou v počtu "slovy" šesti lahví. Pouze 10 míst a prostě předvánoční komorní mejdan doplněný dobrotami z našich nejlepších delikates.
Cena vstupenky je 1890 Kč

Degustace vín Petra Marady
ve středu 30. listopadu 2022 ve 20 hodin

Petr Marada u nás proslul hlavně skvělými bublinami, ale dělá toho mnohem více, co stojí za pozornost. Už jste ochutnali jeho oranžová vína?

Pojďte s námi ochutnat, co se urodilo ve sklepě tohoto mladého a talentovaného mikulčického vinaře.

Degustace Dobré vinice s Andreou Nejedlíkovou
v úterý 15. listopadu 2022 od 20 hodin

Andrejku, Petra a Dobrou vinici z Nového Šaldorfa na znojemsku není třeba dlouze představovat. Dobrá vinice byla snad prvním vinařstvím v Čechách a na Moravě, které začalo vyrábět vína citlivě k přírodě a bez příkras a manipulace ve sklepě. Hrozny dozrávají na půdách s prvohorním podložím v Národním parku Podyjí a odpočívají v pískovcových sklepích. Vinařství má dlouhou historii a proto kromě aktuálních vín určitě ochutnáme i něco z archivu.

Cena vstupenky 550 Kč

Degustace sherry s Janem Čeřovským 
 
v úterý 1. listopadu 2022 v 19 hodin

  a také...

ve středu 2. listopadu 2022 ve 19 hodin

Sherry - fenomén, který vznikl díky snaze konzervovat víno pro transport do zámoří. Pojďte se s námi zamilovat do těchto výjimečných vín. Degustací bude provázet jeden z největších expertů a milovníků sherry Honza Čeřovský aka Jižní Svah.

"Manzanilla, Palo Cortado, Palomino, solera, saca, albariza a taky flór a možná i bota, bodega a en rama. Prostě sherry se vším, co k němu patří a dělá ho naprosto unikátním vínem. Čeká vás 16+ vzorků všech typických stylů i různých specialit a zajímavostí, to vše v kombinaci s tematickou přednáškou. Informací bude minimálně stejně jako vína, tedy až až! A součástí ochutnávky budou i tematická tapas k vyzkoušení v kombinaci s klasickými projevy oxidativního i biologického zrání."

Cena vstupenky 1090 Kč. Počet míst je velmi omezen, proto neváhejte!

Čtvrtek 8. září 2022 od 20 hodin

mistři Field blendů Jaroslav a Pavla Tesaříkovi  

Degustace Dlúhé Grefty

550 Kč na osobu 

Tesaříkovi zachraňují staré vinohrady a Jarda má skvělý nos na terroir, takže vinařství zvolna roste a plánuje i výsadbu nových vinic na skvělých polohách v Mutěnicích, které dosud ležely ladem.

Kromě field blendů - spojení vícero odrůd, které rostou společně v jedné vinici - má Jarda taky cit pro spojování odrůd tak, aby vytvořily co nejzajímavější víno. Tesaříkovic vína jsou možná právě proto tak vyvážená a zábavná. Skvěle zrají v čase, což se dá ale těžko prověřit jinak než ve vlastním archivu, který si sami vybudujete. :-) Lahve z Dlúhých Greftů se nikde na regálu dlouho neohřejí a jejich značná část taky odcestuje až za oceán. 

Ročník 2021 je určitě skvělý pro to s vlastním archivem začít. Tak to pojďte s námi přechutnat!

Na kus řeči s vinařem a volná průchozí degustace vín

Ochutnáte s námi česká vína?

Ve čtvrtek 29. září 2022 od 17,30 do 22 hodin

 

Karel Stejskal má vinice na sopečných půdách Českého středohoří na litoměřicku. Pojďte ochutnat jeho vína a popovídat si s ním o vinaření, terroiru a o všem, co vás o víně zajímá. Karel je jedním z mála vinařů, kteří v litoměřické podoblasti vyrábí rukodělná a přírodní vína. Prostřednictvím jeho vín, tak můžete objevovat skutečnou podobu tohoto kraje ve víně. Produkce je velmi malá, vinařství je to butikové v pravém slova smyslu, takže jeho vína jinde jen těžko ochutnáte.

Pojďte vyzkoušet něco nového!

Cena za degustaci 4 vzorků je 199 Kč. K rozhovoru můžete vína dál popíjet po skleničce, jak se vám zlíbí, za přiměřené bežné ceny. :-)

 

"Karel se vyučil vinařině ve Švýcarsku, které ho mimo jiné inspirovalo i volbě odrůd ve výsadbě. Pěstuje a vyrábí vína ze  třech odůd Pinot Gris, Pinot Noir a doplňkově Tramín. U pinotů se pak můžte setkat se šikorou škálou od bílých vín Pinot Gris, oranžové, klarety u PN až po klasické čevené velké víno zrající několik let v sudu.. zkrátka brugundy v mnoha různých podobách"

Čtvrtek 21. 7. 2022 16 - 22 hodin
Bubliny u Vltavy vol. 2

Fajnšmekr opět hostuje U Jednoho stolu!

 

Chcete ochutnat víc? Ponořte se s námi do světa přírodních bublinek! 
Co je to pét-nat? Jak vzniká? Proč je přírodní? 

Zodpovíme vám všechny otázky, ale hlavně Vám dáme ochutnat.

 

Ochutnáte například nový Pét-nat Ryoo Z Ryzlinku rýnského od Aleše Svatoše (Porta Bohemica), ale taky nedosážované sekty od Petra Marady.

Seznámíte se s Frajerem Vlašákem a panem Pinotem? A už jste někdy ochutnali červené bubliny?

 

Těšíme se na Vás! Začínáme zvolna od 16 hodin.

 

Stín a vlahý vánek od Vltavy párovaný s přírodními šumivými víny. Co víc si v letní podvečer přát?

O hladu vás nenecháme! Ladíme street food, brzo prozradíme víc.

Ten čas letí, viďte.

V pátek 10. června 2022 od 16:30

Fajnšmekr slaví 11 let!

A kdo si dokáže dát 1 a 1 dohromady, je mu jasné, že zas bude STREET PARTY, tentokrát na téma NAŠE SRDCOVKY.

Pojďte s námi popít naše nejoblíbenější lahve.

Některé dokonce v magnum provedení!

Rezervace není třeba prostě dorazte!

Čtvrtek 2. 6. 2022 20,00

Degustace Petr Koráb

Petra Korába není třeba ve fajnšmekřích kruzích příliš představovat. Ale pokud jej přece jen zatím neznáte, vězte, že je to ochránce starých vinohradů a strážce ŽIVÉ HORY.  Proslul zejména svými charakterními Frankovkami, které skvěle zrají na lahvi, ale i lehkonohými a osvěžujícími Neuburgery, bez nichž bychom si léto jen těžko dokázali představit.

Cena vstupenky je 490 Kč/osoba a je třeba jednat rychle, míst je málo.

 

Čtvrtek 26. 5. 2022 od 17 hodin

Bubliny U jednoho stolu

Fajnšmekr hostuje v kreativní dílně a baru U Jednoho stolu na půvabné smíchovské náplavce.

Naturální bublinky, včetně jednoho nedozážovaného Champagne, romantické výhledy na Vltavu, hudba a skvělá parta milovníků a milovnic naturálních vín.

Rezervace netřeba, vstupné 0 Kč, platíte, co vypijete.

Pátek 6. května 2022

Gut Oggau party

Open-air volná degustace vín legendárního burgenlandského vinařství Gut Oggau. Po sklenkách i degustačních vzorcích budete moci ochutnat Timothea, Joschuariho a Emmerama v různých ročnících. Vybereme i pár starších lahví z archivu a Krisťa možná pustí i nějaký ten Brutal, fajnšmekři a fajnšmekryně vědí.

Rezervace netřeba, vstupné 0 Kč, každý platí, co propije.

Čtvrtek 28. dubna 2022 od 20 hodin

Degustace vinařství Porta Bohemica s Alešem a Simonou

Vinařství Porta Bohemica hospodaří na svazích sopečných kopců Českého středohoří, na dohled České brány, půvabného geologického útvaru, který dal vinařství jméno. 

Pojďte s námi ochutnat česká vína!

Co je nově na lahvi, ale i zajímavá meziročníková srovnání. A bude také Alešův legendární a v New Yorku tolik oblíbený Tramín oranž!

Vstupné 490 Kč za osobu

Úterý 8. března 2022 od 19 hodin

Ženská naturálně vinná párty

aneb decentně dekadentní oslava MDŽ

7 vín

5 tapas

pokec o sebelásce bez narcismu a sebevědomí bez samolibosti

Vstupné 890 Kč za osobu

 

Čtvrtek 23. a 24. 2. 2022 od 20 hodin

Zdeněk Vykoukal a co je nově na lahvi

Vstupné 440 Kč za osobu.

 

Zdeněk v listopadu lahvoval nová vína. Ročník 2020 se jeví přímo úchvatně. Elegance a mineralita jsou tu klíčovými slovy. Tahle vína vás chytí za srdce! Přechnutnáte je s námi?

 

Nebude ani chybět něco z archivu!

V ceně je jako vždy i něco malého k snědku

 

bottom of page