Nahrávám...

Azienda Agricola Macea, rodinné vinařství, kde Antonio a Cipriano dávají vzniknout přírodním, autentickým vínům.

Proti proudu

Víno zde vzniká pod rukama bratrů Antonia a Cipriana Barsanti. Antonio je studovaný profesionální flétnista, Cipriano alias Cipo je vinař profík – enolog. Vinařství naleznete v horách v severním Toskánsku uprostřed údolí řeky Serchio, kde réva čelí nesmlouvavým povětrnostním vlivům.

Vína, která ve vinařství Macea vznikají, jsou zcela naturální, Antonio a Cipriano pracují od roku 2003 biodynamicky. Do vín ve sklepě zasahují jen minimálně, přidávají pouze velmi malé množství oxidu siřičitého.


Proč je máme rádi?

Obdivujeme Cipa a Antonia pro jejich odvahu pustit se do produkce kvalitních vín v místě, kde to dříve vůbec nebylo zvykem, pro jejich vášeň a lásku k půdě a terroir. Ceníme si jejich respektu a pokory k matce přírodě. Vína z vinařství Macea máme rádi, protože jsou pravdivá a obsahují velmi málo síry. Mají v sobě jistou hřejivou živočišnost s rysy divokosti, a právě tím oslovují naši divokou duši a oblažují naše svobodná a nespoutaná srdce.

Macea je certifikována „bio“ certifikační organizací ICEA.


Antonio a Cipriano o jejich terroir, vinicích a vzniku vína

„Macea je pro nás specifickým místem. Narodili jsme se na území uprostřed údolí, které je sevřeno pohořím Středních Appenin a Apuánských Alp. Vliv hor zde můžete cítit všude a vždy. A právě toto místo a jeho vinařský potenciál chceme zhodnocovat ve svých vínech. Jsou to právě tyto hory, které činí toho místo tak jedinečným. Naše vinice se nacházejí v nadmořské výšce 150 – 350 metrů. Tvar údolí vydatný přísun srážek a v létě velké rozdíly teplot. Máme tu v létě velmi horké dny a velice svěží noci.

O odrůdách
Od roku 1999 vysazujeme Sangiovese, Syrah, Pinot Noir a Pinot Gris.  Na vinicích starších 50ti let pěstujeme staré tradiční autochtonní odrůdy, například Ciliegiolo, Malvasia Nera, Montanina, Bracciola, Tannet, Barghigiana a další. Ale pěstujeme také odrůdy Malvasia Bianca, Bolomana, Trebbiano atd.

Práce ve sklepě
Od roku 2003 pracujeme biodynamicky. Naše vína kvasí spontánně bez přídavku selektovaných kvasinek. V současnosti přidáváme pouze malé množství oxidu siřičitého. Fermentace probíhá v otevřených nádobách o velikosti 5 – 10 hl. Po skončení fermentace jsou vína stočena do barrique sudů kde zůstávají rok bez dalších zásahů. Pouze v průběhu prvních měsíců zrání provádíme batonáž. Po roce jsou vína přesunuta do nerezových tanků, kde leží 6 měsíců až do lahvování.

Filozofie
Respekt, pokora a dodržování principů, které jsme si stanovili. Pokora k přírodě, která je dnes často považována za něco, co je nám plně k dispozici. Vinařství jsou vnímána jako laboratoře, kde můžete vše redukovat na standardní podmínky. Enolog musí vše kontrolovat a postupovat dle striktně daných postupů ve víře, že pro vytvoření velkého vína je třeba udělat to či ono. Ovšem vytváření těchto technologických chutí zabíjí tradice a vytváří společnost, která již nedokáže ocenit jednoduchost a pravost původních surovin. Abychom se tomuto vyhnuli, snažíme se jen pozorovat a následovat přírodu. Naší rolí je jenom dohlížení.“

Zdroj: www.macea.it